Ylöjärven postinumeroalueet työpaikkojen monipuolisuuden mukaan
Korkein arvo, 0,8, on alueella Ylinen (34130); matalin, 0,3, alueella Parkkuu (34320). Tieto on julkaistu 16 alueelta kunnan 19 postinumeroalueesta vuonna 2024. Koko Suomen 2 292 alueen vertailussa nämä alueet sijoittuvat välille 231–2 132.
Kuinka tasaisesti alueen työpaikat jakautuvat toimialoille, 0 (yksi toimiala) – 1.
Lista alkaa suurimmasta arvosta: sija 1 on suurin luku, ei arvosana.
| Sija | Postinumero | Alue | Työpaikkojen monipuolisuus | Sija Suomessa |
|---|---|---|---|---|
| 1. | 34130 | Ylinen | 0,8 | 231 / 2 292 |
| 2. | 34300 | Kuru Keskus | 0,7 | 260 / 2 292 |
| 3. | 33470 | Ylöjärvi Keskus | 0,7 | 329 / 2 292 |
| 4. | 39310 | Viljakkala Keskus | 0,7 | 562 / 2 292 |
| 5. | 33480 | Manninmäki-Haavisto | 0,7 | 643 / 2 292 |
| 6. | 33450 | Siivikkala | 0,7 | 749 / 2 292 |
| 7. | 34140 | Mutala | 0,7 | 845 / 2 292 |
| 8. | 39340 | Karhe | 0,6 | 1 037 / 2 292 |
| 9. | 34110 | Lakiala | 0,6 | 1 071 / 2 292 |
| 10. | 39160 | Julkujärvi | 0,6 | 1 092 / 2 292 |
| 11. | 33430 | Vuorentausta | 0,5 | 1 675 / 2 292 |
| 12. | 34150 | Kyrönlahti | 0,5 | 1 722 / 2 292 |
| 13. | 34180 | Länsi-Teisko | 0,5 | 1 735 / 2 292 |
| 14. | 39360 | Komi | 0,5 | 1 741 / 2 292 |
| 15. | 34530 | Länsi-Aure | 0,3 | 2 048 / 2 292 |
| 16. | 34320 | Parkkuu | 0,3 | 2 132 / 2 292 |
Ylöjärvi muilla mittareilla
- Talouksien keskitulot
- Talouksien mediaanitulot
- Asukkaiden keskitulot
- Asukkaiden mediaanitulot
- Suurituloisten osuus
- Ylemmän korkeakoulututkinnon suorittaneiden osuus
- Työttömyysaste
- Väkiluku
- Väestötiheys
- Omistusasumisen osuus
Koko Suomen postinumeroalueet työpaikkojen monipuolisuuden mukaan →