Kokkolan postinumeroalueet työpaikkojen monipuolisuuden mukaan
Korkein arvo, 0,8, on alueella Kokkola Keskus (67100); matalin, 0,3, alueella Kiviniitty-Tullimäki (67200). Tieto on julkaistu 19 alueelta kunnan 21 postinumeroalueesta vuonna 2024. Koko Suomen 2 292 alueen vertailussa nämä alueet sijoittuvat välille 16–2 148.
Kuinka tasaisesti alueen työpaikat jakautuvat toimialoille, 0 (yksi toimiala) – 1.
Lista alkaa suurimmasta arvosta: sija 1 on suurin luku, ei arvosana.
| Sija | Postinumero | Alue | Työpaikkojen monipuolisuus | Sija Suomessa |
|---|---|---|---|---|
| 1. | 67100 | Kokkola Keskus | 0,8 | 16 / 2 292 |
| 2. | 68230 | Lohtaja Keskus | 0,7 | 514 / 2 292 |
| 3. | 68300 | Kälviä Keskus | 0,7 | 716 / 2 292 |
| 4. | 67400 | Rytimäki | 0,7 | 755 / 2 292 |
| 5. | 67700 | Kirkonmäki-Isokylä | 0,7 | 785 / 2 292 |
| 6. | 68320 | Ruotsalo | 0,7 | 823 / 2 292 |
| 7. | 67800 | Koivuhaka | 0,7 | 827 / 2 292 |
| 8. | 68550 | Öja | 0,7 | 888 / 2 292 |
| 9. | 67500 | Sokoja | 0,7 | 890 / 2 292 |
| 10. | 67300 | Halkokari | 0,7 | 898 / 2 292 |
| 11. | 67410 | Vitsari | 0,6 | 996 / 2 292 |
| 12. | 67600 | Linnusperä-Kaustari | 0,6 | 1 019 / 2 292 |
| 13. | 68370 | Ullava Keskus | 0,6 | 1 367 / 2 292 |
| 14. | 68380 | Yli-Ullava | 0,5 | 1 535 / 2 292 |
| 15. | 68210 | Marinkainen | 0,5 | 1 589 / 2 292 |
| 16. | 68240 | Ala-Viirre | 0,4 | 1 863 / 2 292 |
| 17. | 67900 | Ykspihjala | 0,4 | 1 920 / 2 292 |
| 18. | 68390 | Rahkonen | 0,4 | 1 922 / 2 292 |
| 19. | 67200 | Kiviniitty-Tullimäki | 0,3 | 2 148 / 2 292 |
Kokkola muilla mittareilla
- Talouksien keskitulot
- Talouksien mediaanitulot
- Asukkaiden keskitulot
- Asukkaiden mediaanitulot
- Suurituloisten osuus
- Ylemmän korkeakoulututkinnon suorittaneiden osuus
- Työttömyysaste
- Väkiluku
- Väestötiheys
- Omistusasumisen osuus
Koko Suomen postinumeroalueet työpaikkojen monipuolisuuden mukaan →