Sastamalan postinumeroalueet työttömyysasteen mukaan
Korkein arvo, 6,3 %, on alueella Pehula (32740); matalin, 3,4 %, alueella Kärppälä (38140). Tieto on julkaistu 17 alueelta kunnan 18 postinumeroalueesta vuonna 2024. Koko Suomen 2 937 alueen vertailussa nämä alueet sijoittuvat välille 704–2 220.
Työttömien osuus työvoimasta.
Lista alkaa suurimmasta arvosta: sija 1 on suurin luku, ei paras — työttömyysasteessa siis korkein työttömyys.
| Sija | Postinumero | Alue | Työttömyysaste | Sija Suomessa |
|---|---|---|---|---|
| 1. | 32740 | Pehula | 6,3 % | 704 / 2 937 |
| 2. | 38470 | Hyynilä | 5,9 % | 844 / 2 937 |
| 3. | 38100 | Karkku | 5,8 % | 896 / 2 937 |
| 4. | 38270 | Sammaljoki | 5,5 % | 1 016 / 2 937 |
| 5. | 38210 | Vammala Asemanseutu | 5,3 % | 1 114 / 2 937 |
| 6. | 38280 | Illo | 5 % | 1 255 / 2 937 |
| 7. | 38120 | Kutala | 5 % | 1 281 / 2 937 |
| 8. | 38300 | Kiikka | 4,9 % | 1 309 / 2 937 |
| 9. | 38460 | Mouhijärvi Keskus | 4,9 % | 1 313 / 2 937 |
| 10. | 38360 | Kiikoinen | 4,7 % | 1 463 / 2 937 |
| 11. | 32730 | Keikyä | 4,4 % | 1 618 / 2 937 |
| 12. | 38220 | Stormi | 4,4 % | 1 633 / 2 937 |
| 13. | 38200 | Vammala Keskus | 4,2 % | 1 769 / 2 937 |
| 14. | 38510 | Suodenniemi | 3,6 % | 2 092 / 2 937 |
| 15. | 38250 | Roismala | 3,6 % | 2 126 / 2 937 |
| 16. | 38420 | Häijää | 3,6 % | 2 129 / 2 937 |
| 17. | 38140 | Kärppälä | 3,4 % | 2 220 / 2 937 |
Sastamala muilla mittareilla
- Talouksien keskitulot
- Talouksien mediaanitulot
- Asukkaiden keskitulot
- Asukkaiden mediaanitulot
- Suurituloisten osuus
- Ylemmän korkeakoulututkinnon suorittaneiden osuus
- Väkiluku
- Väestötiheys
- Omistusasumisen osuus
- Työpaikkojen monipuolisuus