Sastamalan postinumeroalueet työpaikkojen monipuolisuuden mukaan
Korkein arvo, 0,7, on alueella Kiikoinen (38360); matalin, 0,2, alueella Sammaljoki (38270). Tieto on julkaistu 18 alueelta kunnan 18 postinumeroalueesta vuonna 2024. Koko Suomen 2 292 alueen vertailussa nämä alueet sijoittuvat välille 316–2 211.
Kuinka tasaisesti alueen työpaikat jakautuvat toimialoille, 0 (yksi toimiala) – 1.
Lista alkaa suurimmasta arvosta: sija 1 on suurin luku, ei arvosana.
| Sija | Postinumero | Alue | Työpaikkojen monipuolisuus | Sija Suomessa |
|---|---|---|---|---|
| 1. | 38360 | Kiikoinen | 0,7 | 316 / 2 292 |
| 2. | 38200 | Vammala Keskus | 0,7 | 343 / 2 292 |
| 3. | 38420 | Häijää | 0,7 | 433 / 2 292 |
| 4. | 38300 | Kiikka | 0,7 | 616 / 2 292 |
| 5. | 38510 | Suodenniemi | 0,7 | 692 / 2 292 |
| 6. | 38460 | Mouhijärvi Keskus | 0,7 | 731 / 2 292 |
| 7. | 38100 | Karkku | 0,6 | 963 / 2 292 |
| 8. | 38210 | Vammala Asemanseutu | 0,6 | 1 085 / 2 292 |
| 9. | 38250 | Roismala | 0,6 | 1 108 / 2 292 |
| 10. | 32730 | Keikyä | 0,6 | 1 175 / 2 292 |
| 11. | 38140 | Kärppälä | 0,6 | 1 288 / 2 292 |
| 12. | 32740 | Pehula | 0,5 | 1 397 / 2 292 |
| 13. | 38470 | Hyynilä | 0,5 | 1 510 / 2 292 |
| 14. | 38220 | Stormi | 0,5 | 1 578 / 2 292 |
| 15. | 38120 | Kutala | 0,4 | 1 834 / 2 292 |
| 16. | 38280 | Illo | 0,4 | 1 949 / 2 292 |
| 17. | 38130 | Ellivuori | 0,4 | 1 951 / 2 292 |
| 18. | 38270 | Sammaljoki | 0,2 | 2 211 / 2 292 |
Sastamala muilla mittareilla
- Talouksien keskitulot
- Talouksien mediaanitulot
- Asukkaiden keskitulot
- Asukkaiden mediaanitulot
- Suurituloisten osuus
- Ylemmän korkeakoulututkinnon suorittaneiden osuus
- Työttömyysaste
- Väkiluku
- Väestötiheys
- Omistusasumisen osuus
Koko Suomen postinumeroalueet työpaikkojen monipuolisuuden mukaan →