Kauhavan postinumeroalueet työttömyysasteen mukaan
Korkein arvo, 6,6 %, on alueella Kangasto (62370); matalin, 0,9 %, alueella Pirttinen (62435). Tieto on julkaistu 19 alueelta kunnan 19 postinumeroalueesta vuonna 2024. Koko Suomen 2 937 alueen vertailussa nämä alueet sijoittuvat välille 619–2 890.
Työttömien osuus työvoimasta.
Lista alkaa suurimmasta arvosta: sija 1 on suurin luku, ei paras — työttömyysasteessa siis korkein työttömyys.
| Sija | Postinumero | Alue | Työttömyysaste | Sija Suomessa |
|---|---|---|---|---|
| 1. | 62370 | Kangasto | 6,6 % | 619 / 2 937 |
| 2. | 62440 | Perkiömäki | 4,6 % | 1 508 / 2 937 |
| 3. | 62150 | Rintakangas | 4,2 % | 1 749 / 2 937 |
| 4. | 62375 | Ylihärmä Keskus-Vesiluoma | 4 % | 1 907 / 2 937 |
| 5. | 62240 | Huhmarkoski | 3,9 % | 1 928 / 2 937 |
| 6. | 62340 | Kuoppa-Vakkuri | 3,7 % | 2 082 / 2 937 |
| 7. | 62260 | Hirvijoki | 3,6 % | 2 094 / 2 937 |
| 8. | 62420 | Kortesjärvi Keskus | 3,6 % | 2 139 / 2 937 |
| 9. | 62200 | Kauhava Keskus | 3,5 % | 2 208 / 2 937 |
| 10. | 62300 | Härmä | 2,9 % | 2 443 / 2 937 |
| 11. | 62230 | Jylhä | 2,6 % | 2 580 / 2 937 |
| 12. | 62470 | Purmojärvi | 2,5 % | 2 601 / 2 937 |
| 13. | 62310 | Voltti | 2,5 % | 2 616 / 2 937 |
| 14. | 62410 | Rintala | 2,3 % | 2 660 / 2 937 |
| 15. | 62380 | Kosolankylä | 2,3 % | 2 679 / 2 937 |
| 16. | 62430 | Peltotupa | 2,3 % | 2 680 / 2 937 |
| 17. | 62220 | Pernaa | 2,1 % | 2 710 / 2 937 |
| 18. | 62350 | Ekola | 1,1 % | 2 882 / 2 937 |
| 19. | 62435 | Pirttinen | 0,9 % | 2 890 / 2 937 |
Kauhava muilla mittareilla
- Talouksien keskitulot
- Talouksien mediaanitulot
- Asukkaiden keskitulot
- Asukkaiden mediaanitulot
- Suurituloisten osuus
- Ylemmän korkeakoulututkinnon suorittaneiden osuus
- Väkiluku
- Väestötiheys
- Omistusasumisen osuus
- Työpaikkojen monipuolisuus