Kauhavan postinumeroalueet työpaikkojen monipuolisuuden mukaan
Korkein arvo, 0,7, on alueella Kauhava Keskus (62200); matalin, 0,1, alueella Kangasto (62370). Tieto on julkaistu 15 alueelta kunnan 19 postinumeroalueesta vuonna 2024. Koko Suomen 2 292 alueen vertailussa nämä alueet sijoittuvat välille 367–2 267.
Kuinka tasaisesti alueen työpaikat jakautuvat toimialoille, 0 (yksi toimiala) – 1.
Lista alkaa suurimmasta arvosta: sija 1 on suurin luku, ei arvosana.
| Sija | Postinumero | Alue | Työpaikkojen monipuolisuus | Sija Suomessa |
|---|---|---|---|---|
| 1. | 62200 | Kauhava Keskus | 0,7 | 367 / 2 292 |
| 2. | 62420 | Kortesjärvi Keskus | 0,7 | 439 / 2 292 |
| 3. | 62300 | Härmä | 0,7 | 520 / 2 292 |
| 4. | 62220 | Pernaa | 0,6 | 961 / 2 292 |
| 5. | 62310 | Voltti | 0,5 | 1 405 / 2 292 |
| 6. | 62375 | Ylihärmä Keskus-Vesiluoma | 0,5 | 1 447 / 2 292 |
| 7. | 62230 | Jylhä | 0,5 | 1 540 / 2 292 |
| 8. | 62470 | Purmojärvi | 0,4 | 1 847 / 2 292 |
| 9. | 62435 | Pirttinen | 0,4 | 1 859 / 2 292 |
| 10. | 62380 | Kosolankylä | 0,4 | 1 881 / 2 292 |
| 11. | 62240 | Huhmarkoski | 0,4 | 1 899 / 2 292 |
| 12. | 62260 | Hirvijoki | 0,2 | 2 175 / 2 292 |
| 13. | 62410 | Rintala | 0,2 | 2 193 / 2 292 |
| 14. | 62350 | Ekola | 0,2 | 2 204 / 2 292 |
| 15. | 62370 | Kangasto | 0,1 | 2 267 / 2 292 |
Kauhava muilla mittareilla
- Talouksien keskitulot
- Talouksien mediaanitulot
- Asukkaiden keskitulot
- Asukkaiden mediaanitulot
- Suurituloisten osuus
- Ylemmän korkeakoulututkinnon suorittaneiden osuus
- Työttömyysaste
- Väkiluku
- Väestötiheys
- Omistusasumisen osuus
Koko Suomen postinumeroalueet työpaikkojen monipuolisuuden mukaan →