Alavuden postinumeroalueet väestötiheyden mukaan
Korkein arvo, 34,1, on alueella Alavus Keskus (63300); matalin, 1,1, alueella Sydänmaa (61150). Tieto on julkaistu 18 alueelta kunnan 18 postinumeroalueesta vuonna 2024. Koko Suomen 3 018 alueen vertailussa nämä alueet sijoittuvat välille 835–2 621.
Asukkaita alueen maapinta-alan neliökilometriä kohti.
Lista alkaa suurimmasta arvosta: sija 1 on suurin luku, ei arvosana.
| Sija | Postinumero | Alue | Väestötiheys | Sija Suomessa |
|---|---|---|---|---|
| 1. | 63300 | Alavus Keskus | 34,1 | 835 / 3 018 |
| 2. | 63400 | Alavus Asemanseutu | 23,4 | 941 / 3 018 |
| 3. | 63600 | Töysä Keskus | 13,1 | 1 149 / 3 018 |
| 4. | 63410 | Rantatöysä | 12,3 | 1 187 / 3 018 |
| 5. | 63610 | Tuuri | 10,3 | 1 281 / 3 018 |
| 6. | 63680 | Hakojärvi | 4,9 | 1 772 / 3 018 |
| 7. | 63330 | Pahajoki | 4,4 | 1 839 / 3 018 |
| 8. | 63340 | Sapsalampi | 3,9 | 1 909 / 3 018 |
| 9. | 63350 | Sulkavankylä | 3,6 | 1 956 / 3 018 |
| 10. | 63360 | Kuivaskylä | 3,4 | 2 003 / 3 018 |
| 11. | 61170 | Sääskiniemi | 3,4 | 2 005 / 3 018 |
| 12. | 63640 | Ritola | 3,2 | 2 055 / 3 018 |
| 13. | 63370 | Taipalus | 3,2 | 2 065 / 3 018 |
| 14. | 63320 | Kattelus | 2,3 | 2 259 / 3 018 |
| 15. | 63430 | Kätkänjoki | 2,3 | 2 263 / 3 018 |
| 16. | 63210 | Niinimaa | 1,5 | 2 499 / 3 018 |
| 17. | 63355 | Seinäjärvi | 1,2 | 2 591 / 3 018 |
| 18. | 61150 | Sydänmaa | 1,1 | 2 621 / 3 018 |
Alavus muilla mittareilla
- Talouksien keskitulot
- Talouksien mediaanitulot
- Asukkaiden keskitulot
- Asukkaiden mediaanitulot
- Suurituloisten osuus
- Ylemmän korkeakoulututkinnon suorittaneiden osuus
- Työttömyysaste
- Väkiluku
- Omistusasumisen osuus