Alavuden postinumeroalueet suurituloisten osuuden mukaan
Korkein arvo, 19,6 %, on alueella Kätkänjoki (63430); matalin, 2,3 %, alueella Kattelus (63320). Tieto on julkaistu 18 alueelta kunnan 18 postinumeroalueesta vuonna 2024. Koko Suomen 2 927 alueen vertailussa nämä alueet sijoittuvat välille 951–2 917.
Ylimpään tuloluokkaan kuuluvien osuus alueen aikuisista.
Lista alkaa suurimmasta arvosta: sija 1 on suurin luku, ei arvosana.
| Sija | Postinumero | Alue | Suurituloisten osuus | Sija Suomessa |
|---|---|---|---|---|
| 1. | 63430 | Kätkänjoki | 19,6 % | 951 / 2 927 |
| 2. | 63350 | Sulkavankylä | 17,5 % | 1 275 / 2 927 |
| 3. | 63640 | Ritola | 14,7 % | 1 818 / 2 927 |
| 4. | 63370 | Taipalus | 14,1 % | 1 958 / 2 927 |
| 5. | 63340 | Sapsalampi | 13,8 % | 2 017 / 2 927 |
| 6. | 61170 | Sääskiniemi | 13,8 % | 2 019 / 2 927 |
| 7. | 63410 | Rantatöysä | 12,1 % | 2 327 / 2 927 |
| 8. | 61150 | Sydänmaa | 12 % | 2 354 / 2 927 |
| 9. | 63610 | Tuuri | 11,8 % | 2 391 / 2 927 |
| 10. | 63330 | Pahajoki | 11,3 % | 2 479 / 2 927 |
| 11. | 63300 | Alavus Keskus | 10,9 % | 2 530 / 2 927 |
| 12. | 63600 | Töysä Keskus | 8,6 % | 2 762 / 2 927 |
| 13. | 63680 | Hakojärvi | 8,6 % | 2 764 / 2 927 |
| 14. | 63355 | Seinäjärvi | 8 % | 2 798 / 2 927 |
| 15. | 63400 | Alavus Asemanseutu | 6,7 % | 2 862 / 2 927 |
| 16. | 63360 | Kuivaskylä | 5,6 % | 2 883 / 2 927 |
| 17. | 63210 | Niinimaa | 5,6 % | 2 885 / 2 927 |
| 18. | 63320 | Kattelus | 2,3 % | 2 917 / 2 927 |
Alavus muilla mittareilla
- Talouksien keskitulot
- Talouksien mediaanitulot
- Asukkaiden keskitulot
- Asukkaiden mediaanitulot
- Ylemmän korkeakoulututkinnon suorittaneiden osuus
- Työttömyysaste
- Väkiluku
- Väestötiheys
- Omistusasumisen osuus
Koko Suomen postinumeroalueet suurituloisten osuuden mukaan →