Suomussalmen postinumeroalueet väestötiheyden mukaan
Korkein arvo, 3,1, on alueella Ämmänsaari (89600); matalin, 0,1, alueella Yli-Vuokki (89840). Tieto on julkaistu 16 alueelta kunnan 16 postinumeroalueesta vuonna 2024. Koko Suomen 3 018 alueen vertailussa nämä alueet sijoittuvat välille 2 084–2 974.
Asukkaita alueen maapinta-alan neliökilometriä kohti.
Lista alkaa suurimmasta arvosta: sija 1 on suurin luku, ei arvosana.
| Sija | Postinumero | Alue | Väestötiheys | Sija Suomessa |
|---|---|---|---|---|
| 1. | 89600 | Ämmänsaari | 3,1 | 2 084 / 3 018 |
| 2. | 89610 | Jumaliskylä | 2,2 | 2 309 / 3 018 |
| 3. | 89640 | Pesiökylä | 1,6 | 2 467 / 3 018 |
| 4. | 89440 | Sakara | 1,4 | 2 533 / 3 018 |
| 5. | 89800 | Suomussalmi Keskus | 1,1 | 2 631 / 3 018 |
| 6. | 89830 | Ala-Vuokki | 0,7 | 2 748 / 3 018 |
| 7. | 89680 | Vaaranniva | 0,5 | 2 825 / 3 018 |
| 8. | 89780 | Kaikkonen | 0,4 | 2 865 / 3 018 |
| 9. | 89660 | Takalo | 0,4 | 2 867 / 3 018 |
| 10. | 89740 | Kianta | 0,4 | 2 877 / 3 018 |
| 11. | 89670 | Näljänkä | 0,4 | 2 882 / 3 018 |
| 12. | 89920 | Ruhtinansalmi | 0,3 | 2 920 / 3 018 |
| 13. | 89730 | Ahjola | 0,3 | 2 924 / 3 018 |
| 14. | 89760 | Piispajärvi-Peranka-Kaikkoinen | 0,2 | 2 936 / 3 018 |
| 15. | 89770 | Peranka | 0,2 | 2 947 / 3 018 |
| 16. | 89840 | Yli-Vuokki | 0,1 | 2 974 / 3 018 |
Suomussalmi muilla mittareilla
- Asukkaiden keskitulot
- Asukkaiden mediaanitulot
- Suurituloisten osuus
- Ylemmän korkeakoulututkinnon suorittaneiden osuus
- Työttömyysaste
- Väkiluku