Pudasjärven postinumeroalueet väestötiheyden mukaan
Korkein arvo, 4,9, on alueella Pudasjärvi Keskus (93100); matalin, 0,3, alueella Yli-Siurua - Ikosenniemi (93190). Tieto on julkaistu 18 alueelta kunnan 18 postinumeroalueesta vuonna 2024. Koko Suomen 3 018 alueen vertailussa nämä alueet sijoittuvat välille 1 768–2 919.
Asukkaita alueen maapinta-alan neliökilometriä kohti.
Lista alkaa suurimmasta arvosta: sija 1 on suurin luku, ei arvosana.
| Sija | Postinumero | Alue | Väestötiheys | Sija Suomessa |
|---|---|---|---|---|
| 1. | 93100 | Pudasjärvi Keskus | 4,9 | 1 768 / 3 018 |
| 2. | 93195 | Kokkokylä | 1,3 | 2 535 / 3 018 |
| 3. | 93270 | Sotkajärvi | 1,3 | 2 565 / 3 018 |
| 4. | 93140 | Kipinä | 0,9 | 2 690 / 3 018 |
| 5. | 93240 | Rytinki | 0,8 | 2 734 / 3 018 |
| 6. | 93225 | Pärjänsuo | 0,7 | 2 756 / 3 018 |
| 7. | 93277 | Iinattijärvi | 0,7 | 2 762 / 3 018 |
| 8. | 93280 | Syöte | 0,6 | 2 785 / 3 018 |
| 9. | 93187 | Ala-Siurua | 0,6 | 2 794 / 3 018 |
| 10. | 93290 | Pintamo | 0,5 | 2 830 / 3 018 |
| 11. | 93170 | Yli-Kollaja | 0,5 | 2 834 / 3 018 |
| 12. | 93390 | Puhoskylä | 0,5 | 2 840 / 3 018 |
| 13. | 93350 | Jaurakkajärvi | 0,5 | 2 841 / 3 018 |
| 14. | 93160 | Hetejärvi | 0,4 | 2 857 / 3 018 |
| 15. | 93220 | Livo | 0,4 | 2 880 / 3 018 |
| 16. | 93250 | Sarajärvi | 0,3 | 2 887 / 3 018 |
| 17. | 93180 | Ikosenniemi | 0,3 | 2 918 / 3 018 |
| 18. | 93190 | Yli-Siurua - Ikosenniemi | 0,3 | 2 919 / 3 018 |
Pudasjärvi muilla mittareilla
- Talouksien keskitulot
- Talouksien mediaanitulot
- Asukkaiden keskitulot
- Asukkaiden mediaanitulot
- Suurituloisten osuus
- Ylemmän korkeakoulututkinnon suorittaneiden osuus
- Työttömyysaste
- Väkiluku
- Omistusasumisen osuus