Kajaanin postinumeroalueet työttömyysasteen mukaan
Korkein arvo, 9,6 %, on alueella Palokangas (87300); matalin, 2,4 %, alueella Jormua (87970). Tieto on julkaistu 18 alueelta kunnan 18 postinumeroalueesta vuonna 2024. Koko Suomen 2 937 alueen vertailussa nämä alueet sijoittuvat välille 118–2 645.
Työttömien osuus työvoimasta.
Lista alkaa suurimmasta arvosta: sija 1 on suurin luku, ei paras — työttömyysasteessa siis korkein työttömyys.
| Sija | Postinumero | Alue | Työttömyysaste | Sija Suomessa |
|---|---|---|---|---|
| 1. | 87300 | Palokangas | 9,6 % | 118 / 2 937 |
| 2. | 87700 | Lohtaja-Kettu | 7,9 % | 317 / 2 937 |
| 3. | 87100 | Kajaani Keskus | 6,1 % | 776 / 2 937 |
| 4. | 87150 | Purola | 5,5 % | 996 / 2 937 |
| 5. | 88270 | Vuolijoki Keskus | 5,5 % | 1 009 / 2 937 |
| 6. | 87830 | Nakertaja | 5,3 % | 1 086 / 2 937 |
| 7. | 87500 | Lehtikangas | 4,7 % | 1 413 / 2 937 |
| 8. | 88200 | Otanmäki-Kytökoski | 4,7 % | 1 423 / 2 937 |
| 9. | 87200 | Teppana | 4,6 % | 1 514 / 2 937 |
| 10. | 87400 | Petäisenniska | 4,5 % | 1 589 / 2 937 |
| 11. | 87930 | Salmijärvi | 4,3 % | 1 667 / 2 937 |
| 12. | 87250 | Kättö-Kätönlahti | 4,3 % | 1 703 / 2 937 |
| 13. | 87850 | Paltaniemi | 4,1 % | 1 793 / 2 937 |
| 14. | 87800 | Vuoreslahti | 4,1 % | 1 798 / 2 937 |
| 15. | 87910 | Linnantaus | 3,6 % | 2 138 / 2 937 |
| 16. | 87950 | Kuluntalahti | 3,4 % | 2 249 / 2 937 |
| 17. | 87900 | Kajaani | 3,3 % | 2 276 / 2 937 |
| 18. | 87970 | Jormua | 2,4 % | 2 645 / 2 937 |
Kajaani muilla mittareilla
- Talouksien keskitulot
- Talouksien mediaanitulot
- Asukkaiden keskitulot
- Asukkaiden mediaanitulot
- Suurituloisten osuus
- Ylemmän korkeakoulututkinnon suorittaneiden osuus
- Väkiluku
- Väestötiheys
- Omistusasumisen osuus
- Työpaikkojen monipuolisuus